Dana 7. prosinca 2021. godine u Ilirskoj dvorani Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” Karlovac, Ljudevita Šestića 1, Karlovac, na prvoj tiskovnoj konferenciji održano je predstavljanje EU projekta „Čitanje je važno, uključuje nas snažno“. Ova konferencija njegov je sastavni dio.
Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda kroz Javni poziv „Čitanjem do uključivog društva“, u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je 3.528.118,32 kuna. Sufinanciranje iz Europskog socijalnog fonda iznosi 85 % ukupnog proračuna projekta, odnosno 2.998.900,57 kuna, a sredstva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske iznose 15 %, odnosno 529.217,75 kuna.
Nositelj projekta je Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić” Karlovac, a provodi se u partnerstvu s Gradom Karlovcem i Udrugom Carpe Diem iz Karlovca u vremenskom periodu od 16. rujna 2021. do 15. rujna 2023. g. Posredničko tijelo razine 1 je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, a Posredničko tijelo razine 2 je Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.
Prisutnim gostima uvodnim govorom obratila se voditeljica projekta, Anita Malkoč Bišćan. Predstavila je članove projektnog tima, Marija Škrtića, projektnog administratora iz Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, Roberta Vodopića, predstavnika Grada Karlovca, te Tanju Salaj iz CARPE DIEM-a, udruge za poticanje i razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih, u ulozi projektnog koordinatora.
Zatim je predstavljen projekt te njegovi sadržaji i ciljevi. Predstavljene su i aktivnosti tijekom provedbe projekta te rezultati koji se očekuju nakon završetka. Projektom je omogućeno sudjelovanje u kulturi svim građanima, a posebice društvenim skupinama koje su najizloženije riziku od socijalne isključenosti, kao što su djeca i mladi, osobe starije od 54 godine, osobe s invaliditetom i druge marginalizirane skupine, a u svrhu jačanja socijalne kohezije i poboljšanja kvalitete života. Želja za čitanjem i sposobnost čitanja važan su preduvjet cjelovitog osobnog, ali i ukupnog društvenog razvoja.
Opći cilj projekta je omogućiti ciljanim skupinama, kroz razvoj čitalačke pismenosti, ravnopravno sudjelovanje u kulturnom i društvenom životu zajednice na području Karlovačke županije putem pokretne knjižnice.
Posebni cilj je dostupnost čitalačkih programa i materijala osobama izvan mjesta boravka / stanovanja te je projektom planirana nabava bibliobusa koji će pružati usluge pokretne knjižnice na području cijele Karlovačke županije, s naglaskom na obilazak ruralnih područja koja čine veliki dio županije. Novi bibliobus zadovoljit će sve standarde suvremene pokretne knjižnice, od knjižničnog fonda, (tiskanog i u e – obliku), multimedije do ergonomske prilagođenosti prostora.
Tijekom projekta izvodit će se radionice kreativnog pisanja, kvizaška natjecanja na temu književnosti, čitateljski debatni klubovi te književni susreti. Za vrijeme trajanja projekta bit će realizirano 25 kulturnih radionica prema dobnim skupinama.
Osobe s invaliditetom sudjelovat će u čitateljskim radionicama „Kockice pričalice“, s ciljem poticanja razvoja jezičnih sposobnosti i čitalačkih vještina, razmišljanja i kreativnosti, vještine koncentracije te usmenog izražavanja.
Stariji od 54 godine sudjelovat će u čitateljskim klubovima. Cilj ovih susreta poticanje je čitalačke aktivnosti, diskusija na temu književnosti te razvijanje interesa za književnost. Grupnim aktivnostima jača se unutrašnja snaga pojedinaca i motivacija za redovito čitanje.
Radionice koje će se održavati u organizaciji partnera Udruge Carpe Diem predstavila je projektna koordinatorica Tanja Salaj. Radi se o radionicama za korisnike koji su mlađi od 25 godina starosti, a sudjelovat će u radionicama čitanja i pisanja kao što su radionice kreativnog pisanja, kvizaška natjecanja na temu književnosti, čitateljski debatni klub „Obrani knjigu“ te književni susreti s hrvatskim književnicima. Aktivnosti će se organizirati s ciljem poticanja čitanja kod djece i mladih, s obzirom da čitanje pozitivno utječe na njihove jezične i opće spoznajne sposobnosti.
Ulogu i značaj Bibliobusne službe Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” Karlovac te njezinu povijest predstavila je ravnateljica Knjižnice, Jasmina Milovčić, viša knjižničarka. Ravnateljica je govorila o samim počecima službe, stajalištima te korisnicima usluga bibliobusa i bibliokombija.
Suradnju između ustanova u Karlovcu, vrtića i osnovnih škola, te značaj knjižnice i bibliobusa za grad Karlovac i cijelu Karlovačku županiju predstavila je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Draženka Sila-Ljubenko, prof.
Za više o EU fondovima posjetite www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr